Dušan Kožuh
Podružnična cerkev sv. Janeza Evangelista pri pokopališču.
Čas hitro beži mimo nas. Hvala Bogu, da nam je dano, da z novim letom začenjamo obračati nov list v knjigi našega življenja. Veliko dogodkov je šlo mimo nas v preteklem letu. Pregled dogodkov v naši župniji želi predvsem pokazati naše prizadevanje za dobrobit župnije. Nekateri dogodki so bili lepi in hkrati povezovalni, nekateri žal tudi boleči, predvsem za tiste, ki ste se soočili s smrtjo svojih bližnjih, z boleznijo ali kakšno drugo preizkušnjo …
KRSTI
V naši župniji bilo krščenih 10 otrok, (leta 2023 je bilo krščenih krščenih 8 otrok, letu 2022 le 6 otrok), 5 otrok izhaja iz družin cerkveno poročenih staršev, starši štirih otrok živijo v izvenzakonski skupnosti, 1 otrok je bili rojen v družini, kjer so starši poročeni samo civilno. Starši vseh teh otrok so pred krstom v svoji vesti, pred zbranim občestvom, in kar je najbolj pomembno, pred Bogom izjavili in obljubili, da bodo otroke versko vzgajali. Nekateri tega žal ne izpolnijo. Nekaterih staršev ni več v cerkev do vpisa otrok k verouku. Seveda tudi njihovi otroci do takrat ne vidijo cerkve. No mogoče, ko pride na obisk Miklavž!
VEROUK
Osnovnošolski verouk obiskuje 87 otrok. Letos smo uvedli tudi predšolski verouk, ki ga obiskuje do 9 otrok pod vodstvom vzgojitelja Uroša. Hvala tudi drugim katehetom - Mitju, Fabijani, Majdi in Nini, ki vestno pomagajo pri verski vzgoji otrok.
K prvemu obhajilu je pristopilo 9 otrok (leta 2023 jih je bilo 11, leta 2022 pa 6). V letošnjem letu se na prvo obhajilo pripravlja 7 otrok. Slovesnost prvega obhajila bo 25. maja.
Zakrament birme je v preteklem letu prejelo 22 veroukarjev osmega in devetega razreda. Lepo in slovesno je bilo kot ponavadi za birmo. Hvala staršem birmancev in prvoobhajancev za zavzeto sodelovanje, kar je lepo potrdil skupni piknik staršev in otrok po obeh slovesnostih. V zadovoljstvo je tudi podatek, da večina birmancev (razen dveh) obiskuje verouk tudi po birmi.
BOGOSLUŽJE
Z obiskom nedeljskih in prazničnih maš sem kot župnik zadovoljen. Seveda bi lahko bilo še boljše. Okrog 330 obiskovalcev bogoslužja je lepo povprečje, ki ga glede na število faranov mnoge župnije ne dosegajo. Osebno bi pričakoval večji obisk ob velikem župnijskem prazniku češčenja Sveta Rešnjega Telesa na Rožnovensko soboto, ki pa je bil vseeno precej boljši kot leto prej. Vtis popravi izredno dobro obiskana devetdnevnica pred božičem ter obisk šmarničnih maš.
Za darovane maše lepo poskrbite, saj je oddanih namenov dovolj. Že od oktobra so bile zasedene za tri mesece naprej. Če želite naročiti obletno mašo, je prav, da za to pravočasno poskrbite. Tudi sicer lahko mašo naročite za katerikoli termin čez leto. Najlažje je, če mašo naročite po maši, ki se je udeležite – tudi po nedeljskih mašah.
Marsikje mašnih namenov nimajo dovolj in zato tudi spodbujamo, da darujete za maše, ki se bodo darovale drugod. Glede maš, darovanih pri pogrebih, moram poudariti – hvaležni smo za darovane maše, darovalcem se zahvalimo pri samem pogrebu . Pri nekaterih pogrebih se, hvala Bogu, zbere večje število maš in je razumljivo, da vseh ne moremo opraviti v domači župniji. Tako od vseh darovanih maš DVE opravimo doma, ostale oddamo naprej! Ob pogrebih so dobrodošli tudi darovi za obnovo cerkve (ali za dobrodelen namen).
Hvaležni moramo biti vsem, ki skrbijo za lepoto bogoslužja - pevcem, organistom, zakonski skupini, ministrantom, bralcem beril, pritrkovalcem, članom ŽPS, ključarjem, članom župnijskega gospodarskega sveta, izdelovalcem jaslic, Tomažu za skrbno urejanje okolice župnišča in vsem, ki pomagate še na mnoge druge načine. Preko leta so se vrstila različna srečanja. Žegnanja – po novem vpeljano žegnanje na Taboru na nedeljo po prazniku Povišanja Svetega Križa; češčenja Svetega Rešnjega Telesa, prvo obhajilo; birma; obisk sv. Miklavža; postni križevi poti; šmarnična srečanja ob kapelicah in znamenjih; srečanje ostarelih in zakonskih jubilantov, maša za gasilce; oratorij ; dve maši za domovino; koncerti; božična devetdnevnica; obisk kolednikov … so bogatila naše župnijsko življenje. Izpostaviti je treba izjemno odmeven župnijski dan, organiziran prvič. Udeležilo se ga je preko 250 faranov. Rezervirajte si čas za drugi župnijski dan, ki bo 31. avgusta! V vse te dogodke je bilo vloženega veliko truda, zato moramo biti hvaležni vsem, ki so si prizadevali za njihovo organizacijo in izvedbo.
POROKE
V župniji so bile tri poroke. En par se je od drugod poročil pri nas, dva para iz naše župnije pa sta se poročila drugod. Povprečna starost ženinov je bila 40 let, nevest pa 26 let.
Mnogi pari seveda živijo v izvenzakonski skupnosti (glej statistiko krstov). Najpogostejši izgovori so, da bodo stvari uredili kasneje, da poroka stane, da se da ravno tako živeti skupaj. Da se, ampak ne da bi dali mesto Bogu, ne more biti pravega blagoslova.
POGREBI
V preteklem letu je bilo v župniji 9 pogrebov (leta 2023 16; leta 2022 13). Umrlo je 5 moških in 4 ženske. Najstarejši moški je umrl v starosti 77 let, najmlajši v starosti 61 let, najstarejša ženska je umrla v starosti 92 let, najmlajša v starosti 87 let Povprečna starost umrlih moških je bila 67 let in pol, povprečna starost žensk pa 89 let. Vsi pogrebi, razen enega, so bili z žaro.
Najpogostejši vzrok smrti je bila starostna oslabelost, to velja samo za ženske, ostali vzroki so bili odpoved srca, kap in posledica nesreče. Iz pregleda podatkov v mrliški knjigi pod rubriko o prejetih zakramentih je razvidno, da zagotovo dva nista prejela zakramentov bolniškega maziljenja ali obhajila, ker za to ni bilo poskrbljeno. Župnik redno in z veseljem za prve petke obiskujem bolnike in jim prinašam Sveto Rešnje Telo ali na željo tudi podelim bolniško maziljenje. Ali je res tako težko poklicati in se dogovoriti za obhajilo ostarelih, ki jim sicer obhajilo tudi veliko pomeni in je to tudi priprava na ločitev od zemeljskega življenja.
GOSPODARSTVO
Tudi letos je bilo, hvala Bogu, veliko narejenega tudi na gospodarskem področju. Po obnovi župnišča ob mojem prihodu so bili v preteklem letu odplačani vsi dolgovi. Še več, narejena je bila nova kanalizacija , za kar smo morali prekopati tudi del na novo tlakovanega dvorišča. Popravljena je bila streha pod zvonikom, ki ji je grozilo, da jo odnese prvi močnejši veter. Postavljen je bil križ ob župnišču, ki ga tako lepega ni najti v bližnji in daljni okolici. Odstranjena je bila močno preperela cisterna za kurilno olje in zamenjana peč …
Letos nameravamo prekriti del dotrajane strehe na cerkvi. Dela bodo predvidoma potekala v septembru. Brez pomoči faranov tudi tokrat ne bo šlo. Hvala vsem, ki se tega zavedate in s svojo radodarnostjo pri ofrih na prve nedelje v mesecu to tudi dokazujete. Res iskren Bog plačaj. Na župnijskem računu je do sedaj zbrano okrog 13.000 € . Moje načelo je, da ste farani, ki darujete, o prihodkih tudi obveščeni in da se zavedate, da bo vsak € prav porabljen. Še naprej spodbujam k radodarnosti. Enako velja tudi za obnovo cerkve na Taboru, ki tudi potrebuje popravilo strehe. Hvala ključarju Jožetu za zavzetost pri »reklami« za obnovo. Tudi na računu te podružnične cerkve je zbrana podobna vsota kot za župnijsko cerkev
Ob koncu tega poročila želim izreči iskreno zahvalo za vašo plemenitost in dobroto. Moja želja je, da bi bili povezani in da bi živeli iz vere , upanja in ljubezni. Da bili resnično ROMARJI UPANJA k čemur nas vabi letošnje sveto leto. Želim in si prizadevam, da bi bil farovž odprt, da bi bil res župnijski dom, kjer bi se ljudje počutili doma in bili dobrodošli. Iskrena hvala za vse molitve, ki jih namenjate zame in za župnijo. Hvala za darove v obliki bire, za povabilo na nedeljska kosila, ostale denarne darove in tudi razumevanje kakšnih mojih »nerodnosti«… Veliko dobrote je v vas.
Naj vas vse v novem letu v katerega vstopamo na praznik Marije, Božje Matere, spremlja Božji blagoslov ter Marijina priprošnja in varstvo.
Župnik Dušan
Spet smo, hvala Bogu, začeli obračati nov list v knjigi novega leta in našega življenja. Veliko dogodkov je šlo mimo nas v preteklem letu. Nekateri so bili lepi in osrečujoči, nekateri, žal, tudi boleči in polni preizkušenj. Ne moremo jih spremeniti, lahko pa se ob njih tudi učimo. Zato ima poročilo ob vstopu v novo leto namen ne samo predstaviti utrip življenja našega župnijskega občestva, ampak želi biti tudi spodbuda k poglobitvi pripadnosti občestvu župnije, utrditvi osebne vere, medsebojnemu spoštovanju ...
KRSTI
V župniji je bilo krščenih 8 otrok (6 otrok v letu 2022 in 10 otrok v letu 2021). Krščeni so bili 3 fantki in 5 deklic. Polovica otrok izhaja iz družin cerkveno poročenih staršev. Starši druge polovice živijo v zunajzakonski skupnosti. Svojo vlogo pri krstu (in birmi ) imajo tudi botri, ki pa so velikokrat izbrani po čisto drugačnih merilih, kot se to pričakuje od pravih botrov. Verjetno bi bilo danes odveč govoriti o takih botrih. Gotovo pa ostajajo v našem spominu botri – nekateri že žal pokojni - ki so nam bili v ponos in zgled. Bodimo jim hvaležni za njihovo podporo in pričevanje.
VEROUK
Verouk obiskuje 87 otrok. Prvoobhajance in birmance poučuje župnik, za ostale razrede smo lahko hvaležni za pomoč pri poučevanju gospe Majdi, Nini, Fabijani in Mitju. Letošnje leto bo gotovo nekaj posebnega za veroukarje 3. razreda, ki bodo prvič prejeli Jezusa v zakramentu Sv. Rešnjega telesa in za veroukarje 8. in 9. razreda, ki bodo prejeli birmo – zakrament Sv. Duha. Slovesnost birme bo 12. maja, prvo sveto obhajilo pa bo 26. maja.
BOGOSLUŽJE
Glede števila obiska bogoslužja (obiska maš) ne morem podajati ocene glede na preteklo obdobje, saj sem na župniji šele pet mesecev. Vsekakor sem zelo zadovoljen glede obiska nedeljskih in prazničnih maš, prijetno sem bil presenečen ob obisku devetdnenice. Bila je res lepo obiskana in zame osebno pomenila lepo pripravo na božični praznik. Moram pa poudariti, da me je negativno presenetila nizka udeležba pri sklepu češčenja ob godu naše farne zavetnice Rožnovenske Matere Božje.
Hvaležni moramo biti vsem, ki skrbijo za lepoto bogoslužja: pevcem, organistom, ministrantom (njihovo število se je lepo povečalo), bralcem beril, pritrkovalcem, članom ŽPS.
POROKE
V župniji so bile tri poroke (leta 2022 je bila ena, leta 2021 ni bilo nobene). Povprečna starost ženinov je bila 35 let, povprečna starost nevest pa 36 let.
Mnogi pari živijo v zunajzakonski skupnosti (glej statistiko krstov). Najpogostejši izgovori so, da bodo stvari uredili kasneje, da poroka stane, da se da ravno tako živeti skupaj. Da se, ampak brez da bi dali mesto Bogu, ne more biti pravega blagoslova.
POGREBI
V preteklem letu je bilo v župniji 16 pogrebov (13 leta 2022 in 18 leta 2021). Umrlo je 8 moških in 8 žensk. Najstarejši moški je umrl v starosti 90 let, najmlajši v starosti 45 let, najstarejša ženska je umrla v starosti 95 let, najmlajša v starosti 28 let. Povprečna starost pri umrlih moških in ženskah je bila enaka - 73 let. Iz pregleda podatkov v mrliški knjigi pod rubriko o prejetih zakramentih je razvidno, da sta le dva prejela zakrament bolniškega maziljenja. So smrti, ki presenetijo (predvsem kap, zastoj srca) in ni mogoče poskrbeti za obisk duhovnika, vendar pa je vseeno težko razumeti, da je toliko faranov odšlo s tega sveta brez podeljenih zakramentov. To gotovo kaže tudi na malomaren odnos svojcev. Ali je res tako težko poklicati duhovnika? Sicer pa župnik redno za prve petke obiskuje bolnike. Ali je res tako težko poklicati in se dogovoriti za redno mesečno obhajilo ostarelih, ki lahko tudi nadomesti zakrament maziljenja ob nenadni smrti?
GOSPODARSTVO
Po petih meseci, odkar sem župnik v vaši župniji, lahko samo rečem, da so bila ob prihodu vidne potrebe po obnovi – predvsem župnišča. Večina jih je to razumela in ste z delom ali denarnimi darovi pri ofrih ali osebno pristopili k obnovi. Že ob prihodu na župnijo sem povedal, da je župnijski dom skupni dom vseh faranov, katerega vrata so na široko odprta in so vsi ljudje dobrodošli. Vsa dela so bila opravljena v rekordnem času – v mesecu in pol. Hvala Klemnu, vsem »rušiteljem«, obrtnikom (v večini domačim) za izjemno kakovostno opravljeno delo, pridnim ženam za čiščenje ... Izjemno se odzivate pri ofrih namenjenih za obnovo. Dela so stala skupaj 47.500 EUR (ob velikem popustu izvajalcev). Dolgá je sicer že manj kot polovico.
Spodbujam še naprej k radodarnosti. Še posebej, ker nas čaka popravilo pločevinaste strehe oh zvoniku in – nepričakovano – obnova cevi za odvod fekalnih odpadkov iz župnijskih WC-jev. Ob tlakovanju dvorišča so ostale pod tlakovci stare cevi. Iščemo rešitve … Najslabša (a žal verjetna) bo kopanje po novem dvorišču …
Ob koncu poročila želim izreči iskreno zahvalo za lep sprejem v župniji. Po 31 letih župnikovanja v drugi župniji, kjer sem se dobro »ukoreninil«, mi neizmerno veliko pomeni odprtost in hvaležnost, ki mi jo izkazujete. Hvala za vse darove in molitve, ki jih namenjate zame in za župnijo. Hvala za biro, za povabilo na nedeljska kosila, za dobrohotno sprejemanje in tudi razumevanje kakšnih »nerodnosti«. Veliko dobrote je v vas.
Vsem dobrotnikom naj bo Bog bogat plačnik. Naj vas vse v novem letu spremlja Njegov blagoslov in Marijina priprošnja in varstvo.
Župnik Dušan