Župnija Gornji Logatec - O župniji

T: 01 754 14 53 / 041 734 213

E: dusan.kozuh@rkc.si

Cerkve

Podružnična cerkev sv. Janeza Evangelista pri pokopališču.

STATISTIKA ŽIVLJENJA - PREGLED LETA 2023

Spet smo, hvala Bogu, začeli obračati nov list v knjigi novega leta in našega življenja.  Veliko dogodkov  je šlo mimo nas v preteklem letu. Nekateri so bili lepi in osrečujoči, nekateri, žal, tudi boleči in polni preizkušenj.  Ne moremo jih spremeniti, lahko pa se ob njih tudi učimo.  Zato ima poročilo ob vstopu v novo leto  namen ne samo predstaviti utrip življenja našega župnijskega občestva, ampak želi biti tudi spodbuda k poglobitvi pripadnosti občestvu župnije, utrditvi osebne vere, medsebojnemu spoštovanju ...

KRSTI

V župniji je bilo krščenih 8 otrok (6 otrok v letu 2022 in 10 otrok v letu 2021).  Krščeni so bili 3 fantki in 5 deklic. Polovica otrok izhaja  iz družin cerkveno poročenih staršev. Starši druge polovice živijo v zunajzakonski skupnosti.  Svojo vlogo pri krstu  (in birmi ) imajo tudi botri, ki pa so velikokrat izbrani po čisto drugačnih merilih, kot se to pričakuje od pravih botrov.  Verjetno bi bilo danes odveč govoriti  o takih botrih. Gotovo pa ostajajo v našem spominu botri – nekateri že žal pokojni -  ki so nam bili v ponos in zgled.  Bodimo jim hvaležni za njihovo podporo in pričevanje.

VEROUK

Verouk obiskuje 87 otrok. Prvoobhajance in birmance poučuje župnik,  za ostale razrede smo lahko hvaležni za pomoč pri poučevanju gospe Majdi, Nini, Fabijani in Mitju. Letošnje leto bo gotovo nekaj posebnega za veroukarje 3. razreda, ki bodo prvič prejeli Jezusa v zakramentu Sv. Rešnjega telesa in za veroukarje 8. in 9. razreda, ki bodo prejeli birmo – zakrament Sv. Duha. Slovesnost birme bo 12. maja, prvo sveto obhajilo pa bo  26. maja.

BOGOSLUŽJE

Glede števila obiska bogoslužja  (obiska maš) ne morem podajati ocene glede na preteklo obdobje, saj sem na župniji šele pet mesecev. Vsekakor sem zelo zadovoljen glede obiska nedeljskih in prazničnih maš, prijetno sem bil presenečen ob obisku devetdnenice. Bila je res lepo obiskana in zame osebno pomenila lepo pripravo na božični praznik. Moram pa poudariti, da me je negativno presenetila nizka udeležba pri sklepu češčenja ob godu naše farne zavetnice Rožnovenske Matere Božje.

Hvaležni moramo biti vsem, ki skrbijo za lepoto bogoslužja: pevcem, organistom, ministrantom (njihovo število se je lepo povečalo), bralcem beril, pritrkovalcem, članom ŽPS.

POROKE

V župniji so bile tri poroke  (leta 2022 je bila ena,  leta 2021 ni bilo nobene).  Povprečna starost ženinov je bila 35 let,  povprečna starost nevest pa 36 let.

Mnogi pari živijo v zunajzakonski skupnosti (glej statistiko krstov). Najpogostejši izgovori so, da bodo stvari uredili kasneje, da poroka stane, da se da ravno tako živeti skupaj. Da se, ampak brez da bi dali mesto Bogu, ne more biti pravega blagoslova.

POGREBI

V preteklem letu je bilo v  župniji 16 pogrebov (13 leta 2022 in 18 leta 2021).  Umrlo je 8 moških in 8 žensk. Najstarejši moški je umrl v starosti 90 let, najmlajši v starosti 45 let, najstarejša ženska  je umrla v starosti 95 let, najmlajša  v starosti 28 let. Povprečna starost pri umrlih  moških in ženskah je bila enaka - 73  let.  Iz pregleda podatkov v mrliški knjigi pod rubriko o prejetih zakramentih  je razvidno, da sta le dva prejela zakrament bolniškega maziljenja. So smrti, ki presenetijo (predvsem kap, zastoj srca) in ni mogoče poskrbeti za obisk duhovnika, vendar pa je vseeno težko razumeti, da je toliko faranov odšlo s tega sveta brez podeljenih zakramentov. To gotovo kaže tudi na malomaren odnos svojcev. Ali je res tako težko poklicati duhovnika? Sicer pa župnik redno za prve petke obiskuje bolnike. Ali je res  tako težko poklicati in se dogovoriti  za redno mesečno obhajilo ostarelih, ki lahko tudi nadomesti zakrament maziljenja ob nenadni smrti?

GOSPODARSTVO

Po petih meseci, odkar sem župnik v vaši župniji, lahko samo rečem, da so bila ob prihodu vidne potrebe po obnovi – predvsem župnišča.  Večina jih je to razumela in ste z delom ali denarnimi darovi pri ofrih ali osebno pristopili k obnovi. Že ob prihodu na župnijo sem povedal, da je župnijski dom skupni dom vseh faranov, katerega vrata so na široko odprta in so vsi ljudje dobrodošli. Vsa dela so bila opravljena v rekordnem času – v mesecu in pol. Hvala Klemnu, vsem »rušiteljem«, obrtnikom (v večini domačim) za izjemno kakovostno opravljeno delo, pridnim ženam za čiščenje ... Izjemno se odzivate pri ofrih namenjenih za obnovo. Dela so stala skupaj 47.500 EUR (ob velikem popustu izvajalcev). Dolgá je sicer že  manj kot polovico.

Spodbujam še naprej  k radodarnosti. Še posebej, ker nas čaka popravilo pločevinaste strehe oh zvoniku in – nepričakovano – obnova cevi za odvod fekalnih odpadkov iz župnijskih WC-jev. Ob tlakovanju dvorišča so ostale pod tlakovci stare cevi. Iščemo rešitve … Najslabša (a žal verjetna) bo kopanje po novem dvorišču …

Ob koncu poročila želim izreči iskreno zahvalo za lep sprejem v  župniji. Po 31 letih župnikovanja v drugi župniji, kjer sem se dobro »ukoreninil«, mi neizmerno veliko pomeni odprtost in hvaležnost, ki mi jo izkazujete. Hvala za vse darove in molitve, ki jih namenjate zame in za župnijo. Hvala  za biro, za povabilo na nedeljska kosila, za dobrohotno sprejemanje in tudi razumevanje kakšnih »nerodnosti«. Veliko dobrote je v vas.

Vsem dobrotnikom naj bo Bog bogat plačnik. Naj vas vse v novem letu spremlja Njegov blagoslov in Marijina priprošnja in varstvo.

Župnik Dušan